مقالات

این مقالهرابطه بین وزوز گوش و خوکشی

رابطه بین وزوز گوش و خودکشی

آیا می دانستید عوارض ناشی از وزوز گوش می تواند منجر به خودکشی شود؟

شما ممکن است از در یک یا هر دو گوش خود صدای زوزه، کلیک و یا تپش قلب بشنوید در حالی که بقیه این صدا را نمی شنوند. این بیماری را وزوز گوش می نامند که ممکن است هر کسی آن را تجربه کند و اغلب همراه با کم شنوایی است. یک چهارم افراد در سنین 65 تا 84 سال وزوز گوش را تجربه می کنند. وزوز گوش به طور قابل توجهی باعث اضطراب، استرس و افسردگی در افراد می شود و کیفیت زندگی شان را متاثر می کند. وزوز گوش در موارد شدید می تواند باعث شکل گرفتن افکار خودکشی در افراد شود. آمار خودکشی در زنان مبتلا به وزوز بیشتر از مردان مبتلا است. افکار خودکشی در واقع نوعی راه فرار از تجربیات دردناک و طولانی هستند.

یک سوم افرادی که افکار خودکشی به سراغ شان می آید در عمل به آن اقدام می کنند.

افراد مبتلا به وزوز همیشه صدا را در گوش شان می شنوند که باعث احساس ضعف خارج از کنترل در آن ها می شود.هنگامی که افراد به وزوز گوش دچار می شوند، صدا هرگز متوقف نمی شود و کیفیت زندگی آن ها پایین می آید. بسیاری از درمان های وزوز در واقع مبتنی بر بهبود کیفیت زندگی این افراد ست. این درمان ها بیشتر یک روند ذهنی هستند که بیمار صدای وزوز را مثل دیگر صدا های اضافی در محیط حذف می کند.

امروزه گزینه های درمانی موثری در دسترس است که می توانند شدت و تاثیر وزوز گوش را بر زندگی شما کاهش دهند.

دلایل پزشکی زیادی برای وزوز گوش وجود دارد، اما در بسیاری از موارد علت آن مشخص نیست. عواملی مثل قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد، کاهش شنوایی، عفونت گوش، برخی از دارو ها، ضربه به سر می توانند از دلایل وزوز گوش باشند. همچنین تومور عصب یا جرم در کانال گوش می تواند باعث وزوز شود که با برداشتن آن ها وزوز برطرف می شود.

اگر وزوز گوش بر کیفیت زندگی شما اثر گذاشته است پس باید به دنبال راهی برای درمان باشید.

درمان شناختی رفتاری و هیپنوتیزم می تواند تحمل شما را نسبت به صدا افزایش دهد. همچنین می تواند در مدیریت استرس ناشی از وزوز به شما کمک کند.

سمعک ها نقش به سزایی در درمان وزوز دارند. طبق آمار نزدیک به 50 درصد افراد مبتلا به وزوز دچار کم شنوایی نیز هستند. تحقیقات نشان داده است که کم شنوایی شدید  به دلیل ایجاد احساس انزوا و محرومیت اجتماعی می تواند منجر به افکار خود کشی شود. اگر نگران ضعیت روحی خود هستید سمعک ها می توانند این وضعیت را تغییر دهند.

در صورتیکه این مطلب مورد علاقه شما بود، لطفا به آن امتیاز بدین: