مقالات

این مقالهبیماری منییرچیست؟

بیماری منییر
منییر:  
منییر یک اختلال در گوش داخلی است که با افزایش فشار مایع درونی گوش داخلی یا پارگی غشای گوش داخلی، عارض می شود و در سنین ۲۰ تـا ۶۰ سـالـگی بیـشتـر رخ می دهد، این بیماری در بیشتر موارد، یک گوش و درحدود ۱۵ درصد از بیماران هر دو گوش را درگیر می کند.
 
علائم:

بیماری منییر با مشخصه های زیر قابل تشخیص است:
سر گیجه های لحظه ای خودبخودی که چندین دقیقه تا چند ساعت طول می کشد.
وزوز غرشی با pitch پایین که با حملات سرگیجه آور ایجاد شده یا بدتر میشود.
کاهش شنوایی حسی - عصبی نوسانی با فرکانس پایین و  پری گوش در گوش متاثر
سرگیجه میتواند تقریبا شدید و ناتوان کننده باشد و مشکل عمده بیماران است
را ایجاد میکند (rising SNHL) معمولا یک کم شنوایی حسی عصبی صعودی  هیدروپس آندولنفاتیک
اغلب با سرگیجه شدید وهمراه با تهوع، استفراغ، تعریق و رنگ پریدگی است.
در این بیماری اختلال هوشیاری و سردرگمی غیر عادی است و در صورت وجود این نشانه ها باید به فکر علت دیگری بـــــود.
بیشترین شکایت بیمار، سرگیجــه است، طبق معمول سر گیجه از ۲۰ دقیقه تا دو ساعت و در بعضی بیماران بیشتر طول می کشد که در این مدت بیمار قادر به انجام فعالیت روزمره نیست، با تهوع و استفراغ توام است، علاوه بر این بیماران از تعریق شدید و احساس دائمی نبود تعادل که ممکن است تا چند روز طول بکشد، شکایت می کنند.
بیماران ممکن است دچار حملاتی شوند که شبانه آنها را از خواب بیدار کند، اما در فاصله بین حملات بیماران خواب هستند، گاهی کاهش شنوایی و یا احساس فشار در گوش، تنها علامت موجود است.
علت اصلی این بیماری ناشناخته است، اما در زمینه اختلال ژنتیکی، عوامل متعددی موجب بروز یا تشدید آن می شود. آلرژی، اختلالات متابولیکی مانند دیابت، اختلالات عروقی مانند میگرن، عفونت های ویروسی سفلیس گوش و تروما و صدمات به سر و گوش زمینه های بروز یا تشدید این بیماری است.

تشخیص:
اتیولوژی پیشنهاد شده برای بیماری منییر، هیدروپس آندولنفاتیک است، وضعیتی که در آن ورم سیستم آندولنفاتیک اتفاق می افتد که تنها با معاینه استخوان تمپورال تایید می شود. زمانی که به این بیماری شک داریم، استفاده از الکتروکوکلئوگرافی و تست های وستیبولار مفید می باشد..

درمان:

اکثر بیماران با کنترل دارویی بهتر می شوند. دوری از کافئین و نیکوتین که می تواند علائم را بدتر کند، توصیه شده است. درمان اصلی، استفاده از درمان با داروهای دیورتیک و رژیم دقیق کم نمک است. اگر بیمار به درمان دارویی پاسخ نداد، آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید وستیبولوتوکسیک انتخاب شده می تواند به گوش میانی تزریق می شود شده تا تاثیرات آن را قطع کند. روش جراحی برای مواردی که به درمان دارویی پاسخ نداده اند شامل روش شانت اندولفناتیک ، لابیرنکتومی و برش عصب وستیبولار است.

باید روش هایی غیر مخرب به کنترل سرگیجه همراه با حفظ شنوایی بینجامد. جراحی ساک آندولنفاتیک برای سرگیجه های ناتون کننده، استفاده می شود، که شنوایی بیماران حفظ می شود. انجام عمل جراحی برای آزاد کردن هیدروپس با حذف استخوان به کم کردن فشار روی ساک آندولنفاتیک می انجامد
چند روش جراحی برای کنترل کردن سرگیجه ناتون کننده، وجود دارد که در آنها برداشتن یا حذف کردن لابیرنت انجام می شود (labyrinthectomy) و یا عصب وستیبولار قطع می گردد (vestibular neurectomy). روش دیگر تزریق جنتامایسین به گوش میانی می باشد که یک روش مخرب برای کنترل سرگیجه ناتوان کننده است. (جنتامایسین یک داروی اتوتوکسیک می باشد که تاثیر آن بر ارگان های وستیبولار بیشتر از حلزون می باشد.). در حقیقت این روش می تواند برای گوش هایی که فاقد شنوایی هستند استفاده شود اما برای گوش هایی که شنوایی قابل استفاده دارند نیز می تواند استفاده شود، که باعث یک افت شنوایی متوسط در 30% موارد می شود.

ارتباط سندرم منیر با قند خون
تحقیقات نشان داده است که بین مقدار قند خون و سندرم منییر رابطه وجود دارد.
انسولین، هورمونی است که مقدار قند خون را کنترل می‌کند. پزشکان دریافته‌اند که این بیماران در خونشان انسولین زیاد دارند که بر اثر آن اختلال در گردش خون پدید می‌آید. به علاوه غذای ناکافی، استعمال دخانیات، نوشیدن الکل و زیاد بودن کلسترول خون، باعث این بیماری می‌شود.
وقتی شما قند فراوان مصرف می‌کنید، قند خونتان به سرعت بالا و پایین می‌رود، آن وقت گوش‌های شما نمی‌توانند خود را با نوسانات قند خون در بدنتان منطبق کنند و در نتیجه شنوایی‌تان کاهش می‌یابد.
از طرفی دیگر، مصرف قند باعث افزایش چربی خون شده و چربی خون باعث غلیظ شدن خون می‌شود و ورود خون را به شریان باریکی که به گوش داخلی خون می‌رساند مختل می‌سازد، بنابراین بهترین شیوه‌ی درمان، کنترل قند خون است.


منابع:
Audiology Diagnosis-Roos J. Roeser- second Edition-page95
Handbook of Clinical Audiology- Jack Katz- 7 Edition- V¬1-Chapter3- page42
Essentials of Audiology-Stanley A. Gelfand-fourth Edition-2016-page160

در صورتیکه این مطلب مورد علاقه شما بود، لطفا به آن امتیاز بدین: